Opština Negotin, JKP “Badnjevo” i „Elixir group“ potpisali memorandum o razumevanju za izradu lokalnog plana upravljanja otpadom

Opština Negotin, JKP “Badnjevo” i „Elixir group“ potpisali memorandum o razumevanju za izradu lokalnog plana upravljanja otpadom i projektno-tehničke dokumentacije za sanaciju i rekultivaciju nesanitarne komunalne deponije u Negotinu

Predsednik Opštine Negotin Vladimir Veličković, direktor JKP „Badnjevo“ Negotin Dalibor Ranđelović i direktorka Eliksir grupe (Elixir Group) Zorica Popović potpisali su Memorandum o razumevanju koji predviđa saradnju na pripremi Lokalnog plana upravljanja otpadom, kao i definisanje projektnog zadatka i izradu projektno-tehničke dokumentacije za sanaciju i rekultivaciju postojeće nesanitarne deponije komunalnog otpada u Negotinu, njenog budućeg režima rada i zatvaranja, nakon što Lokalni plan upravljanja otpadom usvoji Skupština opštine Negotin.

Memorandumom je predviđeno i definisanje projektnog zadatka i izrada projektno-tehničke dokumentacije postrojenja za mehaničku separaciju komunalnog otpada u cilju pripreme čvrste nereciklabilne frakcije komunalnog otpada koja će se termički tretirati u planiranoj Energani na otpad u Prahovu. Potpisivanju Memoranduma prisustvovao je Goran Vujić, profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, stručnjak koji je bio angažovan na izradi regionalnog plana upravljanja otpadom za Istočnu Srbiju.

Eliksir grupa će donirati finansijska sredstva za izradu projektno-tehničke dokumentacije za ove projekte, kao i za angažovanje konsultanata iz oblasti zaštiti životne sredine na izradi Lokalnog plana upravljanja otpadom.

Očekuje se da će realizacija ovih projekata omogućiti da Negotin postane prva opština bez deponije komunalnog otpada u Srbiji. Cilj je da se sa komunalnim otpadom sa teritorije opštine Negotin postupa u skladu sa hijerarhijom upravljanja otpadom i da se kompletna nereciklabilna frakcija komunalnog otpada izdvoji i termički tretira u planiranoj Energani na otpad u Prahovu, u skladu sa domaćim zakonodavstvom i regulativama Evropske unije (EU). Ovo će doprineti i zajedničkoj dobrobiti cele zajednice i ostvarenju Ciljeva održivog razvoja. Osim toga, procenjuje se da će Energana na otpad u Prahovu zaposliti između 80 i 90 ljudi, pretežno visoko obrazovanih kadrova inženjerske struke, dok će indirektno zaposliti više od 300 ljudi i doprineti razvoju malih i srednjih preduzeća – operatera otpada.

Eliksir grupa je donela stratešku odluku da investira u izgradnju postrojenja za energetsko iskorišćenje otpada – Energanu na otpad, u sklopu kompleksa hemijske industrije u Prahovu u opštini Negotin. Ova strateška odluka motivisana je ciljem da se ubrza zelena transformacija poslovanja, optimizuje upotreba resursa na odgovoran i efikasan način uz osiguranje dugoročne zaštite životne sredine, kako u zoni neposrednog okruženja postrojenja, tako i šire.

U prilog ekološkim benefitima ovog projekta govori činjenica da će se korišćenjem otpada kao resursa za proizvodnju energije smanjiti količina otpada koja se odlaže na deponije i štetni uticaji na životnu sredinu. Korišćenjem otpada kao goriva, energane smanjuju potražnju za fosilnim gorivima kao što su ugalj, mazut i prirodni gas, čime se čuvaju neobnovljivi prirodni resursi i smanjuje potreba za eksploatacijom novih prirodnih resursa. Na taj način su energane na otpad glavni promoteri cirkularne ekonomije, gde se resursi ponovo koriste umesto da se odbacuju, čime se produžava njihov životni ciklus. Izbegavanje fosilnih goriva direktno doprinosi i smanjenju emisija ugljen-dioksida (CO2) i drugih štetnih gasova koji nastaju prilikom sagorevanja fosilnih goriva.

Projekat Energane na otpad u Prahovu će zadovoljavati najstrože zahteve zaštite životne sredine jer je usklađen sa poslednjim izdanjem BREF dokumenta u delu najbolje dostupnih tehnika za termički tretman i energetsko iskorišćenje otpada koji je Evropska komisija usvojila 2019. godine, sa posebnim akcentom na sistem za prečišćavanje dimnih gasova nastalih prilikom sagorevanja otpada, dodatno snižene granične vrednosti emisija i njihov monitoring.

Prethodni članci